Cégjegyzék változásai 2025-ben – Mit érdemes tudni?

A cégekre vonatkozó legfontosabb, hivatalos forrásból származó adatai a cégjegyzéken keresztül bárki számára hozzáférhetők, a rendszer pedig sokáig semmilyen változást nem mutatott. Idén azonban érdemes felkészülni a változásra, hiszen bár a struktúra nem változik, a TEÁOR számok módosítása új alapokat teremt.

Cégadatok biztos forrásból

A vállalkozások elindításának és üzemelésének egyik sokak számára kellemetlen velejárója, hogy a jogszabályi feltételek elvárják a bürokráciai kitételeknek való megfelelést is. Ez leegyszerűsítve és a gyakorlatban annyit tesz, hogy egy cégnek mindenhez megfelelő és hivatalos forrásból származó dokumentációval kell rendelkeznie, amikre nem csak a különböző ügyintézések során lehet szükség, de az adatközlés tekintetében is nélkülözhetetlen szerepük van. Az utóbbi évtizedekhez képest persze komoly könnyebbséget jelent, hogy az online, digitális megoldások egyre nagyobb teret nyernek, így a dokumentumok megőrzése és a hozzáférhetőség is egyszerűsödik.

A céges dokumentumok közül többet is kiemelhetünk, melyek esszenciális jelentőséggel bírnak a cég jogszerű működését illetően, hiszen például a társasági szerződés vagy épp a cégkivonat is megkerülhetetlen részei a vállalkozások létrehozásának és üzemeltetésének. A cégkivonat kapcsán pedig mindenképpen érdemes megemlíteni a cégjegyzéket is, hiszen míg előbbi az adott cég adatait tartalmazó dokumentum, addig utóbbi egy olyan nyilvánosan hozzáférhető, hivatalos jegyzék, melyből mindenki kinyerheti az adott cégre vonatkozó aktuális adatokat.

A definíció szerint a cégkivonat egy olyan hivatalos dokumentum, mely a cégbíróság által vezetett cégjegyzékben szereplő, az adott cégre hatályos és aktuálisan fennálló adatokat tartalmazza és tanúsítja. Így tehát az általános adatközlés mellett bizonyító szereppel is bír, hiszen csak az ilyen hivatalos forrásból származó dokumentumok fogadhatók el a különféle szabályos, jogszerű ügyintézések során. A cégkivonat tehát bizonyító, hitelesítő erővel is bír a cégek kapcsán.

A cégkivonat tartalma és használati lehetőségei

A cégkivonat tartalmi szempontból lényegében a cégadatok tényszerű, tételes felsorolása, melyekre akár a céggel kapcsolatos adatok megismerése miatt, akár a különböző ügyintézések és eljárások kapcsán szükség lehet. A dokumentum keretei tehát meglehetősen szigorúak, ugyanakkor éppen ebből fakadóan egy kifejezetten átlátható, csakis lényegi információkat tartalmazó kivonatról van szó. Minden adat tételes felsorolásra ezúttal nem is vállalkozunk, de a cégkivonat tartalmazza többek között, a cég általános adatait, cégnevet, székhelyet, telephelyet, adószámot vagy éppen a tevékenységi kört és annak kódját, mely utóbbi egyébként abszolút aktuális téma 2025 januárjától, de erről később.

A használati értéket tekintve a cégkivonat elsősorban hivatali ügyintézések vagy szerződéskötések során lehet nélkülözhetetlen, de a benne szereplő adatok akár a céges kapcsolatrendszer feltérképezése szempontjából is hasznos információkkal szolgálhatnak. Ez utóbbira akár egy ingyenesen elérhető cégkivonat is elegendő lehet, mely nem rendelkezik semmilyen típusú hitelesítéssel, ugyanakkor ha hivatalos ügyintézéshez szeretnénk használni a dokumentumok, ügytípustól függően hiteles vagy közhiteles cégkivonatra lesz szükség, mely már csak fizetés ellenében kérhető le a hitelesítésre jogosult hatóságtól akár online, az Igazságügyi Minisztérium által üzemeltetett digitális cégjegyzék felületén keresztül.

TEÁOR változások és a cégjegyzék

A cégjegyzék és a cégkivonatok sokáig meglehetősen stabil formában működtek és jelentek meg, ugyanakkor a változás minden ilyen nyilvántartás és dokumentum sajátja, hiszen ezeknek nem csak a hazai, de a különböző nemzetközi szabályozásoknak is megfelelően kell működniük. 2025 januárjától pedig több olyan változás is említhető, melyek nem közvetlenül a cégjegyzéket és a cégkivonatok formai részét érintik, de a cégek szempontjából hoznak bizonyos változásokat, amelyek ezeken a helyeken is feltüntetésre kerülnek majd. A félreértések elkerülése végett pedig érdemes tisztában lenni a változások módjával illetve azzal, hogy ez mit és hogyan módosít a céges adatokkal kapcsolatban, amik értelemszerűen a cégjegyzék szerves részei.

Az egyik legfontosabb, január 1-től már életbe lépő változás a cégek tevékenységi körére vonatkozó TEÁOR kódok módosítása jelenti. A kódokkal kapcsolatban röviden azt érdemes tudni, hogy ezek olyan könnyen beazonosítható, a szabályozásoknak megfelelő tevékenységi körök és a hozzájuk tartozó kódok, melyek köré a cégek működése szerveződhet és azt hivatalos formában ily módon tüntethetik fel a cégjegyzékben, illetve a cégkivonatban egyaránt. Az új kódolást megelőző TEÁOR’08 bevezetése eltelt közel 20 év alatt számos gazdasági változás történt, mely által új gazdasági tevékenységek és szolgáltatások is megjelentek, ami miatt az EU úgy döntött, hogy ideje a frissítésnek, melynek eredménye a TEÁOR’25 bevezetése.

A módosítás a vállalkozások számára alapvetően semmilyen teendővel nem jár, hiszen az esetek többségében a terhek csökkentését segítendő, a KSH minden szervezet és vállalkozó számára automatikusan beállít egy új, a TEÁOR’25-nek megfelelő tevékenységi kört és kódot, amely aztán a hivatalos cégjegyzékbe is átvezetésre kerül. A változásról a vállalkozások képviselőit értesítik, akik ha elfogadják a módosítást, külön ügyintézés nélkül folytathatják tovább tevékenységüket az új kódolás szerint, de természetesen arra is van lehetőség, hogy elutasítsák az új kódot, ez azonban már plusz adminisztrációval jár, melyről szintén megkapján a megfelelő tájékoztatást. A KSH weboldalán található kódoló segítségével mindenki ellenőrizheti, hogy a korábbi tevékenységi kör az idei évtől milyen kódolást kapott.

Számviteli törvény módosítás 2025

A cégjegyzéket szorosabban is érintő TEÁOR változások mellett 2025-ben a számviteli törvény is módosításra kerül, mely sokkal lazábban kapcsolódik ehhez a nyilvántartáshoz és a benne szereplő dokumentumokhoz, illetve értelemszerűen elsősorban pénzügy-számviteli és könyveléssel kapcsolatos kötelezettségeket és előírásokat szabályot. Az üzleti tevékenységek kapcsán például pontosult azok fogalma, mely elsősorban a halasztott adófizetési kötelezettség kapcsán hoz újításokat.

A cégjegyzék és a számviteli törvény módosításának kapcsolatában a leginkább releváns pont talán a nyilvánosságra hozatal alá tartozó információk körének szigorítása/bővítése, mely immár újabb adóról szóló jelentések elkészítését és közzétételét követelik meg nem csak a hivatalos dokumentumokban, de a vállalkozások honlapján is, ezzel is elősegítve a digitális átállást és az információk egyszerűbb elérését. A cégek tőkéje és releváns pénzügyi adatai pedig természetesen ezután is megjtalálhatók majd a cégkivonatokban is.