Külföldi cégek magyarországi leányvállalatai – mit árul el a cégjegyzék?
A hazai cégek nyilvántartásaként szolgáló cégjegyzék minden fontos adatot tartalmaz egy vállalatról, az ebből származó cégkivonat pedig akár kötelezően benyújtandó dokumentum is lehet az ügyintézés kapcsán. Kérdés azonban, hogy mi a helyzet azokkal a cégekkel, akik külföldi anyavállalattal rendelkeznek?
Tartalomjegyzék
- Mit érdemes tudni a cégjegyzékről?
- Mit tartalmaz a cégjegyzék?
- Cégjegyzék és cégkivonat - van különbség?
- A hitelesítés típusairól
- Milyen használati értékkel bír a cégkivonat?
- Miben különböznek a külföldi cégek magyar leányvállalatai?
- Hogyan ellenőrizhetjük a tulajdonosi hátteret?
- Miért fontos az ellenőrzés az üzleti döntések szempontjából?
- Külföldi cégek hazai leányvállalatainak adminsztratív feladatai
- Összegzés
- GYIK
Mit érdemes tudni a cégjegyzékről?
Az elnevezés ebben az esetben is abszolút magáért beszél, hiszen a cégjegyzék lényegében egy nyilvános, elektronikusan működő - ezért hivatkoznak rá e-cégjegyzékként is - nyilvántartó rendszer, amit az ebben illetékes hatóság - Magyarországon a cégbíróságok - vezetnek. Ez tulajdonképpen egy tételes, listaszerű adatbázis, ami a hazánkban működő gazdasági társulások és jogi személyek alapvető adatait, működésük alapvető információit és a jogi státuszát is meghatározzák, illetve tartalmazzák.
A cégjegyzék egyik fő feladata a transzparencia biztosítása, ami által a jogszerű működés is biztosítható, ugyanakkor kifejezetten fontos, informatív szerepe is van. Leglényegesebb funkciója ugyanakkor az, hogy a cégekről hivatalos forrásból származó, tehát megbízható, hiteles és naprakész információkat közöljön. Ez a partnerekkel kapcsolatos információszerzés tekintetében minden cég számára nélkülözhetetlen, de a különféle ügyintézések során is alapvető fontosságú szerepe van. Röviden tehát azt mondhatjuk, hogy az e-cégjegyzék a hazai vállalatok adatainak legmegbízhatóbb és könnyen hozzáférhető forrása.
Mit tartalmaz a cégjegyzék?
A e-cégjegyzék fő feladata, hogy elektronikusan, tehát egyszerűen hozzáférhető formában szolgáltasson alapvető információkat a Magyarországon bejegyzett gazdasági társaságokról és jogi személyekről, így természetesen a tartalmi elemei is ennek jegyében kerültek kialakításra. Formailag és tartalmilag természetesen a jogszabályoknak is meg kell felelnie, így tulajdonképpen az összes cég esetében ugyanazzal az átlátható és könnyen ellenőrizhető formátummal találkozunk a cégjegyzékben. A cégjegyzék jellemzően az alábbi elemeket tartalmazza:
1. Cégnév: A cég azonosítására szolgáló hivatalos név.
2. Székhely és telephelyek: A cég központi címe és a hozzá tartozó telephelyek adatai
3. Cégforma: A társaság jogilag meghatározott működési formája (kft., bt., zrt. stb.)
4. Adószám és cégjegyzékszám: Az adóhatóság és a cégbíróság által kiadott egyedi azonosítók, melyek az ügyintézés során is nélkülözhetetlenek
5.Tevékenységi körök: A vállalkozás által végezhető, hivatalosan is bejegyzett gazdasági tevékenységek listája és a hozzájuk tartozó kódok.
6. Képviselők és tulajdonosok adatai: A cég vezető tisztségviselőinek, tulajdonosainak és tagjainak neve, címe, valamint az aláírási jogosultságok birtokosainak megnevezése.
7. Alapítás dátuma: A cég hivatalos bejegyzésének időpontja.
8. Egyéb jogi információk: Például felszámolási vagy csődeljárás alatt áll-e a vállalkozás, mely információ pályázati eljárások esetén létfontosságú lehet.
Tartalmilag és formailag tehát nagy vonalakban a fentiek mentén rendeződik a cégjegyzék, illetve az ebből kinyerhető cégkivonat is. Azt ezzel együtt mindenképpen érdemes leszögezni, hogy a cégjegyzékben történő szereplés nem egy lehetőség, hanem az itthon működő vállalkozások törvényes működésének kötelező alapfeltétele, mely biztosítja a transzparenciát és adatbiztonságot.
Mivel a cégjegyzéket a cégbíróságok üzemeltetik, cégalapításkor kötelező jelezni a bejegyzési igényt a jogilag meghatározott módon, a cégadatok pedig ezután nyilvánosan elérhetővé válnak az e-cégjegyzékben.
Cégjegyzék és cégkivonat - van különbség?
A kérdésre a legegyszerűbb válasz az, hogy nincs, hiszen tartalmi szempontból a kettő megegyezik, formailag ugyanakkor mindenképpen érdemes elkülöníteni a két fogalmat. Míg a cégjegyzék egy elektronikusan hozzáférhető, online nyilvántartási rendszer, addig a cégkivonat egy dokumentum, amely lényegében a cégjegyzékben elérhető adatok alapján kerül kiállításra. A cégkivonat szintén bárki számára lekérhető egy vállalkozásról, ugyanakkor a hitelesítési formák tekintetében vannak különbségek.
A hitelesítés típusairól
A cégkivonat kapcsán alapvetően három hitelesítési formátumot említhetünk, melyek közül hivatalosan általában csak kettő használható ügyintézéshez, a harmadik egy általános, informatív jellegű adatközlés, ami inkább informatív célokat szolgál és segítheti a cégek hátterének, tulajdonosi körének és számos, fentebb már említett adatának megismerését. A három hitelesítési típus az alábbi:
1. Ingyenes cégkivonat
2. Hiteles vagy e-hiteles cégkivonat
3. Közhiteles vagy e-közhiteles cégkivonat
Az ingyenes cégkivonat legnagyobb előnye tulajdonképpen az, hogy nem kell érte fizetni, így online is egyszerűen és gyorsan hozzáférhető, de a hitelesítés hiánya miatt ügyintézésre nem használható. Ez utóbbi esetben már kénytelenek leszünk valamelyik hitelesített verziót használni, melynek lekérése és kiállítása már csak fizetés ellenében lehetséges. Ezek a dokumentumok ugyanakkor már nyugodtan használhatók a különféle ügyintézések során, akár pályázatok benyújtása kapcsán is. Az, hogy éppen hiteles vagy közhiteles cégkivonatra van-e szükség, leginkább az ügytípushoz tartozó kritériumok határozzák meg.
Milyen használati értékkel bír a cégkivonat?
Míg az e-cégjegyzék egy online információszerzésre szolgáló hivatalos felület, addig a cégkivonat - főleg annak hitelesített verziója - már egy konkrét dokumentum, ami az ügyintézések során jellemzően papír alapon, de az eljárástól függően akár elektronikusan is benyújtható. A cégkivonat ingyenes verziója a cégjegyzékhez hasonlóan hasznos lehet, mint hivatalos adatszolgáltató eszköz, hiszen annak tartalmát a kezelést végző hatóság is ellenőrzi és jóváhagyja, így a benne szereplő információk megbízhatónak tekinthetők.
A hiteles, e-hiteles, közhiteles és e-közhiteles cégkivonatok pedig szerződéskötéskor, céges ügyintézéskor, hiteligényléskor és pályázati anyagok benyújtása során is kötelező követelmények lehetnek, így a dokumentumok gyakorlati szerepe is meglehetősen nagy. A tájékozódás szempontjából pedig nem csak az alapvető adatok tekinthetők nélkülözhetetlennek, hanem azok az információk is, melyek igazolják, hogy az adott cég nem rendelkezik semmilyen negatív bejegyzéssel, adótartozással, nincs csődeljárás alatt stb. hiszen ha ezekkel probléma van, az a pályázati ügyintézés során akár kizáró ok is lehet.
Miben különböznek a külföldi cégek magyar leányvállalatai?
Jogi szempontból tulajdonképpen majdnem lényegtelen, hogy egy adott vállalat anyacége külföldön található, hiszen számos ilyen nemzetközi, multinacionális cég működik hazánkban is gond nélkül. A lényeg, hogy a Magyarországon bejegyzett leányvállalatokra ugyanazok a törvények és kötelezettségek vonatkoznak, mint bármelyik másik hazai vállalatra. Ennek megfelelően a cégalapításhoz kötődő bejelentési kötelezettségek is ugyanazok, így a cégbíróság természetesen ezeket a leányvállalatokat is nyilvántartásba veszi, akik ezután szintén feltüntetésre kerülnek a cégjegyzékben. A tulajdonosi háttér ellenőrzésekor és az üzleti döntések meghozatalkor ugyanakkor az anyavállalat jellemzőit is érdemes lehet feltérképezni.
Hogyan ellenőrizhetjük a tulajdonosi hátteret?
A cégjegyzékből egyszerűen kideríthető, hogy egy adott magyarországi cég külföldi tulajdonban van-e. A szükséges információkat a cégnyilvántartás online felületén keresztül lehet ingyenesen vagy térítés ellenében megszerezni, így maga a folyamat rendkívül gyors és egyszerű. A tulajdonosi struktúra elemzésekor több szempontot is érdemes figyelembe venni, így például:
- Anyavállalat neve és országa
- Tulajdonosi részesedés mértéke
- Kapcsolt vállalkozások, leányvállalatok
Ezek az információk kulcsfontosságúak lehetnek egy üzleti partner megbízhatóságának vizsgálatához, egy befektetési döntés meghozatalához vagy egy piaci versenytárs elemzéséhez, hiszen bár a Magyarországon működő leányvállalat lényegében egy magyar cég, a tulajdonosi háttér és a külföldi anyacég ugyanakkor jelentős hatással lehet az ő döntéseikre, költségvetésükre és sok egyéb tényezőre is.
Miért fontos az ellenőrzés az üzleti döntések szempontjából?
A cégjegyzékben a leányvállalatokról szóló adatokat elsősorban természetesen mindenki üzleti célokra szeretné felhasználni, még ha a fő szempont az információszerzés is. Ezzel kapcsolatban számos eset és igény említhető, melyek közül a leggyakoribbak az alábbiak lehetnek:
- Kockázatelemzés: az új üzleti kapcsolat kiépítése előtt érdemes kockázatelemzést végezni, melyben sokat segíthet a cég tulajdonosi hátterének feltérképezése, tovább az olyan közérdekű adatok, amelyek hatással lehetnek az üzleti kapcsolat biztonságára.
- Befektetési döntések meghozatala: a befektetők és hitelezők számára elengedhetetlen egy cég stabilitásának és struktúrájának megismerése.
- Piackutatás: általános piaci felmérés és az esetleges konkurens cégek feltérképezése.
- Jogviták esetén: Jogérvényesítés vagy peres eljárás során hasznos lehet a cég hivatalos adatainak megismerése.
Külföldi cégek hazai leányvállalatainak adminsztratív feladatai
A külföldi cégek magyarországi leányvállalatainak hasonló adminisztratív kötelezettségeik vannak, mint a magyar tulajdonban lévő cégeknek, hiszen ebben a tekintetben mindig az adott ország törvényei a mérvadók. Bizonyos különbségek persze előfordulhatnak, melyet az anyavállalat külföldi mivolta okoz, ugyanakkor az alapok ugyanazok, mint bármely másik magyar gazdasági társaságnál. A bejegyzési, könyvelési, elszámolási vagy épp adózási kötelezettségek tehát ebben az esetben is adottak, utóbbi esetében ugyanakkor figyelembe kell venni a kettős adózás elkerüléséről szóló egyezményeket.
Összegzés
A magyarországi cégjegyzék minden itthon működő vállalatról hasznos és tételes információkat kínál, a cégkivonat pedig ennek a hivatalosan is dokumentálható, adott esetben hitelesített lenyomata, melyet az ügyintézések során jellemzően be kell nyújtani. A külföldi anyagvállalatokkal rendelkező hazai cégek esetében sem különbözik ez a fajta információszolgáltatás, így ha a cél a leendő vagy meglévő partnerek struktúrájának és tulajdonosi hátterének a feltérképezése, ebben az esetben is nyugodtan használható az itthoni cégjegyzék.
GYIK
Az e-cégjegyzék bárki számára hozzáférhető?
A e-cégjegyzék bárki számára hozzáférhető aki rendelkezik internetkapcsolattal, így az ott elérhető adatok mindenki számára nyilvánosak és könnyen ellenőrizhetők.
Magánszemélyként is kérhetek le cégkivonatot online?
Cégkivonat lekérésére bárkinek lehetősége van, bár magánszemélyként kevesebbszer fordul elő, hogy erre a dokumentumra van szükség. A hitelesítéssel nem rendelkező cégkivonat lekérése ingyenes, de a hiteles vagy közhiteles dokumentumok esetében már fizetési kötelezettség keletkezik.
Cégalapításkor kötelező szerepeltetni a céget a cégjegyzékben?
Magyarországon minden cégnek bejelentési kötelezettsége van a cégbíróság felé, így a cégjegyzékben való szereplés sem lehetőség, hanem kötelesség. A felületet a cégbíróságok üzemeltetik, így az újonnan alapított cégek adatainak feltöltése is az ő hatáskörük.
Egy hiteles cégkivonat elkészítése esetén milyen átfutási időre számíthatok?
Míg az ingyenes cégkivonatok jellemzően azonnal elkészülnek, a hiteles és közhiteles dokumentumok esetében adott esetben hosszabb átfutási idővel is számolhatunk, különösen akkor, ha papír alapon, postai úton szeretnénk megkapni a cégkivonatot. A jellemző átfutási idő általában nem több, mint 2-3 nap, de e-hiteles és e-közhiteles dokumentumok esetén azonnal is lehetőség van a letöltésre - fizetés ellenében.
A magyar leányvállalatok adatai is nyilvánosak?
Mivel a külföldi anyavállalattal rendelkező magyar leányvállalatokra is ugyanazok a törvények és bejelentési kötelezettségek vonatkoznak, mint bármely másik Magyarországon alapított cégre, így természetesen ezek adatai is ugyanúgy hozzáférhetők a cégjegyzékben.